Mult contestatul vaccin antigripal va apărea anul acesta în România în luna septembrie. Deși are o rată de imunizare de numai 75% și nu este valabil decât pe perioada unui an, medicii ne sfătuiesc să-l facem. Motivul? Ne poate scuti de o cheltuială serioasă pe medicamente, dar, mai mult, el ne poate salva, în unele cazuri, viața.
La finalul anului 2018 și începutul anului 2019, în România a fost declarată epidemie de gripă. Numărul persoanelor care au murit din cauza gripei a ajuns la 172, potrivit informărilor venite de la Centrul Naţional de Supraveghere şi Control al Bolilor Transmisibile din cadrul Institutului Naţional de Sănătate Publică.
Cum se pregătesc medicii să lupte cu virusul gripal ne spune Alexandru Rafila, preşedintele Societăţii Române de Microbiologie, invitat la emisiunea MEDSHOW, cu Emma Zeicescu- Vaccinarea salvează vieți, cu Prof. Dr. Alexandru Rafila